Atlas Cables

07-10-2020

Chcemy przedstawić nowego dla nas producenta kabli – Atlas Cables.

Firma została założona w 2002 roku przez grupę brytyjskich sprzedawców detalicznych specjalizujących się w sprzedaży sprzętu Hi-Fi. Ponieważ wszyscy akcjonariusze są specjalistami w tej dziedzinie i miłośnikami muzyki, to doskonale rozumieli, w jaki sposób kable mogą wpływać na dźwięk i wiedzieli, co należy zrobić, aby uzyskać od nich odpowiednie cechy. Głównym projektantem jest John Carrick.

Do produkcji przewodów kablowych firma Atlas Cables używa materiały tylko bardzo wysokiej jakości, m.in. miedzi OFC lub OCC. Równie ważnym aspektem przy produkcji kabli jest rodzaj dielektryka. Kable z przewodami OFC wykorzystują polietylen, a droższe modele OCC wykorzystują teflon. Jest chemicznie pasywny, nie oddziałuje z miedzią, ale ma bardzo wysoką temperaturę topnienia. Jeśli przewodnik OCC zostanie pokryty gorącym teflonem, miedź powróci do pierwotnego stanu polikrystalicznego, więc Atlas musiał opracować własny sposób nakładania warstwy izolacyjnej z szybkim chłodzeniem. Z tego samego powodu firma nie wykorzystuje lutowania – wszystkie styki są zaciskane.

Dielektryk jest ważny, ponieważ właśnie on decyduje o stratach "energii" i szybkości propagacji sygnału. Aby je zmniejszyć, Atlas stworzył zupełnie nowy materiał – mikroporowaty teflon, co pozwoliło na poprawienie charakterystyki prędkości i na zwiększenie przepustowości aż na 70%. Ta technologia jest szczególnie stosowana w serii Mavros. Po włączeniu takiego kabla do systemu natychmiast usłyszysz różnicę w dźwięku. Daje więcej powietrza, jest w stanie przekazać nawet najmniejsze niuanse pomieszczenia, w którym było nagrane.

Wreszcie jakość złączy. Atlas Cables preferuje miedziane złącza ze złoconymi stykami, a zaciski RCA mają specjalny "ząb", który poprawia niezawodność połączenia. W celu prawidłowego dopasowania cyfrowych komponentów audio kabel musi mieć impedancję falową 75 omów, w przeciwnym razie pojawi się jitter z powodu odbić sygnału. A impedancja falowa, jak wiadomo, zależy od stosunku średnic zewnętrznej części złącza i jego centralnego elementu. Tylko terminale BNC, ale nie RCA, które są w przeważającej liczbie stosowane w kablach koaksjalnych, spełniają ten wymóg. Niestety wejścia i wyjścia BNC są bardzo rzadkie w domowych komponentach AV, dlatego Atlas opracował złącza RCA o specjalnej konstrukcji, o rezystancji zbliżonej do 75 omów.

Wszystkie kable Atlas mają złącza z numerem seryjnym — jest to główna różnica między oryginalnymi kablami Atlas a podróbkami, które zaczęły pojawiać się na rynku. Ale ocena zalet kabli Atlas wcale nie jest trudna — wystarczy posłuchać ich w dobrym systemie. Firma Atlas cieszy się zasłużoną reputacją na całym świecie, a produkty były wielokrotnie nagradzane prestiżowymi nagrodami i pochwałami w prasie specjalistycznej w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Japonii.

https://mdbaudio.pl/manufacturer/atlas